گفتگو با خانم «صندوق دار وام خانگی» در بازداشتگاه افزایش موجودی حسابم به ۶۰ تا ۷۰ میلیارد پس از ۴۰ روز تبلیغ/از ۴ نفر پول می گرفتم به یک نفر وام می دادم/۲۳ نفر لیدر داشتم/حسابم کسری دارد/سه باب منزل خریدم، به ارزش ۲ میلیارد تومان

به گزارش پایگاه خبری جوانان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از عصرجهان؛ مشکل صندوق داران وام خانگی رامهرمزی اکنون به یکی از معضلات تبدیل شده است به گونه ای که چندین استان درگیری این عملیات غیر رسمی بانکی شد و کار به جائی رسیده است که تعدادی از این صندوق داران که تحت عنوان (صندوق های

کد خبر : 1618
تاریخ انتشار : دوشنبه 20 جولای 2020 - 14:47
گفتگو با خانم «صندوق دار وام خانگی» در بازداشتگاه افزایش موجودی حسابم به ۶۰ تا ۷۰ میلیارد پس از ۴۰ روز تبلیغ/از ۴ نفر پول می گرفتم به یک نفر وام می دادم/۲۳ نفر لیدر داشتم/حسابم کسری دارد/سه باب منزل خریدم، به ارزش ۲ میلیارد تومان

به گزارش پایگاه خبری جوانان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از عصرجهان؛ مشکل صندوق داران وام خانگی رامهرمزی اکنون به یکی از معضلات تبدیل شده است به گونه ای که چندین استان درگیری این عملیات غیر رسمی بانکی شد و کار به جائی رسیده است که تعدادی از این صندوق داران که تحت عنوان (صندوق های خانگی) فعالیت می کردند بازداشت شدند

خبرنگار ما در برابر یکی از خانم های صندوق دار وام خانگی که در بازداشتگاه به سر می برد به گفتگو نشست. این خانم عمیقأ پشیمان بود و از مسیری که به یکباره در آن قرار گرفت شکوه و گلایه کرد و به سئوالاتی مانند مقدار دارایی و موجودی حساب تان چقدر است؟فرمول پرداخت وام هایتان چگونه بود؟*چه مقدار به آشنایان و بستگان وام داده اید؟آیا توان باز پرداخت پول پیش مردم را دارید؟ پاسخ دادند

مشروح گفتگو به شرح زیر است:

========

*بخش اول*

🔹از سال ۸۹ در یک مغازه معمولی پوشاک کار می کردم، چند سال پیش در صندوق های خانگی به صورت قرعه کشی بین ۴۰ نفر، طبق روال همه صندوق های خانگی فعالیت محدود داشتم تا اینکه ۲۸ بهمن سال گذشته مانند سایرین وارد فاز جدید صندوق داری شدم.

🔹 صندوق را که آغاز کردم پس از ۴۰ روز تبلیغ نزدیک به سه هزار عضو جمع کردم و مبلغی حدود ۶۰_۷۰ میلیارد جمع شد، بلافاصله به واریز و پرداخت وام شروع کردم، طی این مدت به بیش از ۵۰۰ نفر معادل ۳۵ میلیارد تومان وام داده ام.

🔹 بنده ۲۳ نفر لیدر داشتم و از طریق آنها عضوگیری انجام می شد. اکثریت اعضای اینجانب از طریق لیدرها وارد صندوق شده اند.

🔹 این اواخر تصور کردم که این کار عاقبت ندارد و روی دوشم سنگینی می کند، به همین خاطر خودم را به آقای قنبری فرماندار شهر معرفی کردم با آنکه آن زمان هنوز حساب های من مسدود نشده بود اما احساس کردم این مسیر بیراهه است.
========

*بخش دوم*

🔹این خانم در ادامه گفتگو گفت؛ موجودی حسابم هم اکنون ۲۲میلیارد است، و هر روز مردم به حسابم قسط واریز می کنند اما باز هم حسابم کسری دارد و نمی توان پول پیش مردم را کامل پرداخت کنم

🔹 روز اول از خودم هیچ سرمایه ای نداشتم، فقط به ۱۰ نفر از آشنایان و بستگانم وام داده ام و علی رغم شایعات هیچ کسی پول های من را نبرده و یا فرار نکرده است.

🔹 بیشترین مبلغ وامی که پرداخت کردم ۱۰۰ میلیون بود اما شاید فردی سه وام ۱۰۰ میلیون داشت و مجموعا ۳۰۰ میلیون برای ایشان واریز کرده باشم.
=========۰

*بخش سوم*

🔹 بنده همینجا اعلام میکنم که از ایجاد صندوق بسیار پشیمانم چون خیلی آه مردم پشت سر بنده و خانواده ام است. توصیه میکنم سایر صندوق ها نیز جمع شوند چرا که عاقبت خوبی ندارد، پول ۴ نفر را می گرفتم و به یک نفر وام پرداخت می کردم، همین مسئله باعث بالا آوردن بدهی می شود، در این روش وقتی به یک نفر وام پرداخت می کنی طبیعتأ به ۴ نفر بدهکار می شوی.

🔹 پس از سخنان دادستان محترم طی این مدت اخیر مبلغ ۳ میلیارد تومان از طرف مردمی که وام گرفته بودند برگشت داده شد.
========

*بخش پایانی*

🔹 در این چند ماه فعالیت سه خانه خریدم به ارزش ۲ میلیارد تومان، هر کدام به ترتیب ۷۵۰_۷۰۰_۶۵۰ میلیون تومان. دارایی دیگری ندارم.
🔹 آنقدر کار ما بی نظم بود که نمی دانستیم چه کسی قسط داده یا نداده یا چه کسی وام گرفته یا نگرفته! کار از دستم در رفت و دیگر توان کنترل آن را نداشتم.
🔹از مسئولین محترم بابت ورود شان به ماجرای صندوق های خانگی تشکر میکنم چون حقیقتأ ما مردم را دور میزدیم.
منبع:افق رامهرمز

در مورد وام صندوقهای خانگی که این روزها صحبتش همه جا است می خوام چند نکته خدمت همشهریان عزیزم عرض کنمهمانگونه که میدانید برای ثبت نام و دریافت این وامها باید به دفترخانه ها رفته و به صورت ثبتی متعهد به پرداخت اقساط این وامها شویم.

بعید میدانم کسی از دوستان از مفاد این برگهای تعهد که وام گیرنده و ضامن امضا میکنند آگاهی داشته باشند. البته به علت شلوغی دفترخانه ها کسی فرصت خواندن این برگه ها را ندارد و فقط امضا میکنند!

بنده به دلیل اینکه افتخار ضمانت چند تن از دوستان را داشتم، از مفاد این قرارداد (قرارداد ترکمنچای) عکس گرفتم و امروز به همراه یکی از دوستان رامهرمزی آن را بررسی کردیم و متوجه نکات جالبی شدیم.

اول این پول به عنوان قرض به وام گیرنده تعلق میگیرد نه وام!

دوم اگر به هر دلیلی وام گیرنده نتواند اقساط خود را پرداخت کند (از ۱ تا ۳ قسط پرداخت نکند) مسئول صندوق حق دارد مابقی تمام اقساط را به نرخ روز از وام گیرنده به صورت یکجا مسترد نماید و برای این کار از محاکم قضایی کمک میگیرد و نکته جالب این است وام گیرنده در این قرارداد متعهد میشود که تمام هزینه های دادرسی اعم از هزینه وکیل و هزینه دادرسی و غیره را به هر قیمتی که مسئول صندوق عنوان میکند پرداخت نماید و حق هیچ اعتراضی نسبت به این هزینه ها ندارد.

سومین موضوعی که در این تعهد نامه های ثبتی هیچ اشاره ای به آن نشده این است اینست که اگر مسئول صندوق به هر دلیلی (فرار از کشور یا جلوگیری از فعالیت ایشان توسط نهادهای حکومتی) قادر به گرفتن اقساط وامها نشود، تکلیف وام گیرنده و بند دوم و پرداخت نکردن اقساط چه میشود، نشده است. چون در بند دوم گفته شد اگر وام گیرنده یک تا ۳ قسط خود را سر موعد پرداخت نکند باید تمام اقساط باقیمانده را به صورت یکجا و به نرخ روز پرداخت کند!

اینها تنها بخشی از ایراداتی بود که به تعهدنامه ثبتی فی مابین وام گیرنده و مسئول صندوق گرفته شده است. این که مسئول صندوق در این اوضاع نابسامان اقتصادی کشور با پولهای پیش پرداخت چه کار مهم اقتصادی میکند که این همه سودده باشد که بتواند هم وامها را پرداخت کند و هم برای خود مسئول صندوق سود داشته باشد هم مسئله دیگری است که جای تامل دارد.

 

برچسب ها :

ناموجود
آخرین دیدگاه‌ها