پایگاه خبری جوانان کهگیلویه و بویراحمد

طلا که یکی از گرانقیمت‌ترین فلزات در جهان محسوب می‌شود در ایران نیز یافت می‌شود. ذخیره‌ی قطعی طلا در معدن‌های ایران، هم‌اکنون، ۲۵۰ تن است

طلا که یکی از گرانقیمت‌ترین فلزات در جهان محسوب می‌شود در ایران نیز یافت می‌شود. ذخیره‌ی قطعی طلا در معدن‌های ایران، هم‌اکنون، ۲۵۰ تن است که ازسوی بخش‌های دولتی، خصوصی و خارجی استخراج می‌شوند.   ۴۱ قیمت جهانی طلا (۹۹/۰۲/۱۱) امروز قیمت طلا در بازارهای جهانی با ۱۷ دلار کاهش هر اونس به قیمت ۱۶۹۷

کد خبر : 736
تاریخ انتشار : جمعه 1 می 2020 - 10:44
طلا که یکی از گرانقیمت‌ترین فلزات در جهان محسوب می‌شود در ایران نیز یافت می‌شود. ذخیره‌ی قطعی طلا در معدن‌های ایران، هم‌اکنون، ۲۵۰ تن است

طلا که یکی از گرانقیمت‌ترین فلزات در جهان محسوب می‌شود در ایران نیز یافت می‌شود. ذخیره‌ی قطعی طلا در معدن‌های ایران، هم‌اکنون، ۲۵۰ تن است که ازسوی بخش‌های دولتی، خصوصی و خارجی استخراج می‌شوند.

 

قیمت جهانی طلا (۹۹/۰۲/۱۱)

امروز قیمت طلا در بازارهای جهانی با ۱۷ دلار کاهش هر اونس به قیمت ۱۶۹۷ دلار به فروش رفت.

پایگاه خبری جوانان کهگیلویه و بویراحمد: امروز در بازارهای جهانی قیمت هر اونس طلا با ۱۶.۸دلار کاهش نسبت به روز گذشته به قیمت ۱۶۹۷.۳دلار معامله شد.

قیمت طلا امروز در کمترین زمان ۱۶۹۰ و در بیشترین زمان ۱۷۲۲ دلار به فروش رفت. قیمت امروز فلز زرد نسبت به یک ماه گذشته ۱۲۰ دلار و نسبت به یک سال گذشته ۴۱۴ دلار افزایش داشت.

در گروه سایر فلزات گران‌بها هم نقر ۲۶ سنت و فلز پلاتینوم ۱۶دلار کاهش داشت. فلز پالادیوم امروز رشد ۶۰دلاری را تجربه کرد.

اوایل صبح امروز قیمت طلا با نگرانی از رکود بیشتر اقتصاد جهانی افزایش یافت اما در ادامه پس از آنکه فدرال‌ رزرو آمریکا تصمیم گرفت نرخ بهره را تغییر ندهد قیمت طلا با کاهش ۱۷دلاری مواجه شد.

با معادن طلای ایران آشنا شوید

طلا که یکی از گرانقیمت‌ترین فلزات در جهان محسوب می‌شود در ایران نیز یافت می‌شود. ذخیره‌ی قطعی طلا در معدن‌های ایران، هم‌اکنون، ۲۵۰ تن است .

به گزارش ساسان عزیزی خبرنگار سیاسی و اجتماعی ، پایگاه خبری جوانان کهگیلویه و بویراحمد: براساس آخرین آمار به‌دست آمده از شرکت تهیه و تولید در ایران ۳۲ معدن طلا وجود دارد که ۲۱ معدن در حال فعالیت، ۹ معدن غیرفعال و ۲ معدن طلا نیز در حال تجهیز شدن است. در این گزارش سعی داریم با بزرگترین معادن طلای ایران آشنا کنیم با ما همراه شوید:

طلای زرشوران

معدن طلای زرشوران که از سال ۱۳۸۹ کلنگ‌زنی آن آغاز شد به عنوان بزرگترین معدن طلای ایران در ۳۵ کیلومتری شهرستان تکاب و ۱۵ کیلومتری مجموعه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تخت سلیمان واقع شده است. گواهی کشف معدن طلای زره‌شوران پس از عملیات اکتشافی گروه‌های داخلی و خارجی به نام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران صادر شده است.

واحد فرآوری و استحصال طلا با ظرفیت سالانه سه تن شمش طلا در منطقه زره‌شوران تکاب آغاز خواهد شد. بر اساس مطالعات نهایی ذخیره قطعی معدن طلای زره‌شوران تکاب چهار میلیون تن کانسنگ طلا با عیار ۵.۸ ppm (گرم در تن) برآورد شده است. ذخیره احتمالی این معدن ۳۰ میلیون تن با عیار متوسط ۵ ppm است.

طلای آق دره

معدن طلای آق‌دره به عنوان دومین معدن طلای کشور در بخش تخت سلیمان ۳۰ کیلومتری شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی واقع شده‌است.

معدن طلای آق‌دره تکاب با ظرفیت تولید سالانه ۲ میلیون تن کنسانتره طلا از سال ۱۳۸۳ فعالیت خود را شروع کرده است.

معدن طلای اق دره تکاب که یکی از معادن بزرگ طلای خاورمیانه محسوب می‌شود بیش از ۵ میلیون تن ذخیره قطعی دارد که در واحد استحصال و فرآوری ان ۷۰۰ کیلوگرم طلا با عیار ۹۹۹.۹ گرم در تن تولید می‌شود.

این معدن در کیلومتر ۵۰ جاده تکاب تخت سلیمان قرار دارد. معدن از نوع سطحی بوده و دارای عیار طلای ۱٫۵ گرم بر تن می‌باشد شرکت‌های فراوری به غیر از طلا نقره و جیوه را نیز از این کانسنگ استخراج می‌نمایند

معدن طلای ساریگونی

بهره‌برداری از طلای ساریگونی در دی ۹۴ در شهرستان قروه آغاز شد. این معدن در ۳ ماه پایانی سال ۹۴ میزان تولید این معدن ۵۰۰ کیلوگرم، سال ۹۵، به میزان ۲ هزار و ۲۵۰ کیلوگرم، سال ۹۶ به میزان ۳ هزار و ۱۰۰ کیلوگرم و سال ۹۷ به میزان ۳ هزار و ۲۰۰ کیلوگرم تولید داشته است. بزرگ‌ترین معدن طلای کردستان، معدن ساریگونی است که به ۷۰ میلیون تن حجم ذخیره کانسنگ طلا رسیده است.

طلای موته

معدن طلای موته از توابع شهرستان میمه در نزدیکی روستای موته و روستای رباط ترک و در فاصله ۵۰ کیلومتری از شهر میمه قرار دارد. معدن طلای موته که در این محل واقع است به صورت روباز است و دارای ۹ کانسار طلادار می‌باشد.

ذخیره اکسیدی معدن (تا سال ۱۳۸۰) بهره‌برداری شده است. عیار متوسط طلای این معدن ppm ۲ (۲ گرم در تن) می‌باشد که در هر روز ۱ الی ۲ کیلوگرم طلا با درصد خلوص۷۰ ٪ (۱۸ عیار) تا ۹۵٪ (۲۴ عیار) در شمشهای ۲ تا ۱۰ و ۱۳ تا ۱۵ کیلویی تولید می‌شود.

مجتمع طلای موته که تاکنون فقط امکان تولید شمش‌های یک کیلویی را داشت. با خرید سیستم ذوب ریخته‌گری در سال گذشته، شمش‌های ۲۵۰ و ۵۰۰ گرمی‌ را بر اساس بودجه خریداران تولید خواهد کرد.مجتمع طلای موته در سال ۹۸ تولید ۳۳۰ کیلو شمش طلای خالص با عیار ۹۹۹ را در برنامه داشت، اما این شرکت موفق شد با یک درصد رشد نسبت به برنامه مورد نظر ۳۳۲ کیلو تولید کند. این رکورد در حالی اتفاق افتاد که این مجتمع خرید ماده معدنی نداشت، اما طی سال گذشته توانست بیشترین فرآوری ماده معدنی را به میزان ۲۳۶ هزار تن داشته باشد.

معدن طلای زرمهر

معدن و کارخانه طلای زرمهر در استان رضوی، شهرستان تربت حیدریه قرار دارد و دارای ذخیره قطعی ۷۲۴ هزار و ۶۰۰ تن سنگ طلا با عیار ۵/۷ گرم در تن است. این معدنکه توسط بخش خصوصی اداره می‌شود، سالانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم طلا تولید می‌کند.

معدن طلای خمین

این معدن در استان مرکزی، شهرستان خمین و در نزدیکی روستای خوراوند واقع شده و ظرفیت اسمی آن استخراج ۹۰ هزار تن خاک طلا در سال است و پیشبینی شده که در آینده‌ای نزدیک این ظرفیت به سیصد هزار تن در سال افزایش یابد. لازم به ذکر است که استخراج طلا در معدنطلای خمین با خلوص عیار ۳۶ و سه صدم گرم در تن است.

گروه معدن: تاریخ کهن این سرزمین گواهی می‌دهد ایرانیان از دوره باستان به استخراج طلا مبادرت می‌ورزیدند و وجود نام‌های قدیمی نظیر زرکوه، زرمهر، زرشوران و… گواه این مطلب است که معدنکاری طلا و مس در کشورمان از سابقه چند هزار ساله برخوردار بوده و امروز توافق «برجام» بستر حضورخارجی‌ها برای کشف خوش‌رنگ‌ترین فلز را در این خاک زرنشان فراهم کرده است.

توافق بر سر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) میان ۱+۵ و جمهوری اسلامی ایران تیر امسال پس از مذاکرات ۱۲ساله، فضای دیگری را پیش روی کشور قرار داد و به دنبال آن حضور هیات‌های بزرگ و کوچک مختلف تجاری کلید خورد که تاکنون از دورترین نقاط جهان در ایران حاضر شده‌اند؛ از هیات ۲۵۰ نفره اتریشی که ریاست آن را رییس‌جمهور این کشور برعهده داشت تا گروه چند نفره کشورهای مختلف اروپایی که هر یک بخشی از عرصه‌های کاری در ایران را هدف گرفته‌اند. مهمانان خارجی بیشترین تقاضا را برای حضور در زمینه‌های اقتصادی مطرح کرده‌اند و در این بین برخی شرکت‌های چینی، قزاقستانی، فرانسوی و انگلیسی برای سرمایه‌گذاری در معادن طلای ایران وارد مذاکره شده‌اند.

ذخایر تازه نفس طلای ایران، چاره دوران کمبود
به گزارش صمت عمده ذخایر طلای جهان در مناطق افریقا، امریکای لاتین و آسیای میانه روبه پایان گذاشته و مصرف‌کنندگان این فلز قیمتی را به تکاپو انداخته است. بنابر برآوردهای سازمان‌های بین‌المللی مانند مرکز زمین‌شناسی امریکا، ذخایر طلای خشکی جهان تا ۲۲ سال دیگر به پایان می‌رسد.
گزارش اخیر موسسه مشاوره سرمایه‌گذاری «اینکریمنتوم» هم نشان می‌دهد که با وجود کاهش قیمت طلا در یک سال گذشته، بخشی از کارشناسان هنوز هم نسبت به آینده این محصول امیدوارند. براساس این گزارش، بازار طلا در ۳سال آینده روند رو به رشدی را در پیش خواهد گرفت و در عمل دوره رکود آن به پایان می‌رسد.
با افزایش قیمت طلا در سال‌های آینده و کاهش منابع در دسترس آن، وضعیت برای مصرف‌کنندگان بزرگ طلا، دشوار خواهد شد و آنها را به سمت بهره‌برداری از دیگر منابع طلا (مانند منابع کف اقیانوس‌ها) هدایت می‌کند. با این حال، هنوز هم منابع خشکی طلا، مانند آنچه در ایران وجود دارد، اولویت نخست سرمایه‌گذاران جهان است. به همین دلیل است که کشورهای یادشده (شرکت‌های چینی، قزاقستانی، فرانسوی و انگلیسی) با توجه به جذابیت به وجود آمده، استخراج طلای ایران را برای ادامه فعالیت‌های خود برگزیده‌اند تا کار جدیدی را آغاز کنند.

 

معادن طلای ایران افزایش می‌یابند
تازه‌ترین اخبار این است که علی اصغرزاده، مدیرکل اکتشاف سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)اعلام کرد: نیمه مهر جاری یکی از محدوده‌های طلای کشور به نام نیکوییه (محدوده تاکستان) در استان قزوین برای مشارکت بخش خصوصی به فراخوان گذاشته شده که یک شرکت اروپایی برای مشارکت در این طرح ابراز تمایل کرده است.
گزارش‌ها نشان می‌دهد، اقدامات اولیه روی این محدوده انجام شده و اکنون در بخش اکتشاف نیمه‌تفصیلی قرار دارد.
وی گفته بود بخش خصوصی تا ۲۶ مهر جاری می‌تواند نسبت به خرید اسناد مشارکت و شرکت در این فراخوان اقدام کند. به گفته مدیرکل اکتشاف و سرمایه‌گذاری ایمیدرو، تاکنون تعدادی از شرکت‌های داخلی برای حضور در مناقصه طلای نیکوییه ابراز تمایل کرده بودند. اکنون زمان شرکت در این فراخوان تمام‌شده و باید منتظر ماند که چه زمانی بهره‌برداری از این معدن آغاز
می‌شود.
ضمن آنکه این معدن طلا، آخرین طرح زرینی نخواهد بود که به بخش خصوصی واگذار می‌شود و ایمیدرو طرح‌های زیادی را در دست مطالعه دارد که به بخش خصوصی و حتی سرمایه‌گذاران خارجی واگذار می‌شود.

 

اصغرزاده گفت: مساحت محدوده نیکوییه حدود ۱۰ کیلومترمربع است و کارهای اولیه روی این محدوده انجام شده و به مرحله امید بخش دست یافته‌ایم.
آمارهای گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد ورود معدن «داشکسن» (قروه در استان کردستان)به چرخه تولید طلا موجب می‌شود که ظرفیت تولید کشور در این بخش به سالانه حدود ۱۰ تن برسد.
کارشناسان معدنی جهان هم این افزایش تولید را تایید می‌کنند. براساس گزارش مرکز زمین‌شناسی امریکا، پیش‌بینی می‌شود تولید طلای ایران در مقایسه با تولید سال ۲۰۱۳م، ۳برابر شده و تا سال آینده به ۱۰هزار کیلوگرم (۳۲۱هزار و ۵۰۷ اونس) برسد درحالی که تولید سنگ‌آهن، فولاد، کروم، آلومینیوم، بوکسیت، مس و روی هم افزایش پیدا می‌کند.
در حال حاضر، تولید طلا و صادرات آن سهم قابل‌توجهی از بازار این فلز را به خود اختصاص نداده است و بیشترین درآمدهای زرین کشور از طریق فرآوری طلا به‌دست می‌آید. با این حال، انتظار می‌رود که در آینده نزدیک میزان واردات طلای خام و شمش به کشور هم کاهش یابد و حتی به صفر برسد. مشتریان طلای ایران هم می‌توانند کشورهایی مانند چین و هند باشند. در حال حاضر چین، هند، امریکا و روسیه از مصرف‌کنندگان شاخص طلا معرفی شده‌اند و در سال ۲۰۱۴م رقم تقاضای جهانی این فلز ۲۱۵۳ تن ثبت شده است.
براساس آمار شورای جهانی طلا، میزان تقاضا برای مصرف و سرمایه‌گذاری طلا در هند سال ۲۰۱۴م به بیش از ۸۴۲/۷ تن رسید، درحالی که چین رقم مصرف خود را ۸۱۳/۶ تن در این سال عنوان کرد.

 

سیاست ایمیدرو در واگذاری معادن
اصغرزاده، سیاست ایمیدرو درباره پهنه‌های اکتشافی را، شناسایی و پی‌جویی پهنه‌ها عنوان کرد که مراحل اکتشافات عمومی و تفصیلی با ریسک کمتر از طریق مشارکت با بخش خصوصی انجام شود.
به اعتقاد مدیرکل اکتشاف ایمیدرو چنانچه بخش خصوصی علاقه‌مند به مشارکت در پهنه‌های معدنی باشد این آمادگی وجود دارد که بتوان برای معادنی مانند نیکوییه سرمایه‌گذار یافت و این روش را به عنوان مدلی موفق در مشارکت با بخش خصوصی ادامه خواهیم داد. انتظار می‌رود یکی از آثار موثر اقدام سازمان ایمیدرو در فراخوان برای طلای نیکوییه قزوین، ورود فناوری جدید اکتشاف و استحصال طلا به کشور باشد. اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان، مانعی بزرگ برای ورود فناوری‌های نوین در زمینه‌های مختلف به کشور شد. امروز شرایط اجرایی شدن توافق «برجام» با تصویب مجلس شورای اسلامی فراهم شده و کشورهای اروپایی، آسیایی، افریقایی و اقیانوسیه بیش از هر زمان برای فعالیت در عرصه‌های مختلف اقتصادی ابراز علاقه‌مندی می‌کنند، این امر در بخش طلا این روزها استقبال شایان خود را به دنبال داشته است، انتظار می‌رود با واقع‌بینی و تدبیر دولت یازدهم، امیدواری رونق اقتصادی از توسعه فعالیت معادن و صنایع معدنی فراهم آید. نشانه‌ای از واقع‌بینی و تدبیر دولت را می‌توان در تغییر سیاست‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی مشاهده کرد که حضور آنها را در معادن کشور (که شامل معادن طلا هم می‌شود) تسهیل می‌کند.
کرباسیان به تازگی عنوان کرد: ما برای مشارکت شرکت‌های بین‌المللی علاقه‌مند به حضور در معدن ایران محدودیتی قائل نخواهیم شد. سرمایه‌گذاران علاقه‌مند می‌توانند برای مالکیت ۱۰۰درصدی پیشنهاد دهند یا با شرکت‌های داخلی یا هر شرکت بین‌المللی دیگری وارد شراکت شوند.
ایمیدرو با هدف رشد ظرفیت تولید طلا در ایران و بهره‌گیری از سیاست‌های اصل «۴۴» قانون اساسی، طرح اکتشاف معدن نیکوییه را روی میز سرمایه‌گذاری قرار داده و براساس پیش‌بینی‌ها تعدادی از شرکت‌های داخلی و حتی اروپایی آماده‌اند در یک مناقصه برای سرمایه‌گذاری در این پروژه مشارکت کنند که این امر می‌تواند به ورود فناوری جدید اکتشاف و استحصال طلا در کشور کمک کند.
توافق هسته‌ای که میان ایران و ۶ قدرت بین‌المللی در ژوئیه امضا شد و بهبود روابط تهران، زمینه‌ساز گسترش حضور شرکت‌های خارجی خواهد بود.

 

ایمیدرو مصمم به کشف ذخایر معدنی
پیش از اعلام فراخوان برای سرمایه‌گذاری در معدن نیکوییه قزوین، سازمان ایمیدرو اعلام کرد: عملیات جدید اکتشاف طلا در منطقه‌ای به وسعت ۱۱۴ کیلومتر مربع درحوالی شهرستان اردستان (واقع در استان اصفهان) درمعدن «کوه دُم» موجب شناسایی قطعی ذخیره حدود یک میلیون تن کانسنگ طلا در یکی از ۵ ناهنجاری زمین(آنومالی) منطقه شد.
ذخیره احتمالی معدن یادشده ۴میلیون تن برآورد شده و کانسنگ طلا نیز عیار ۱/۵ گرم در تن دارد.
گسترش فعالیت معدنی با هدف افزایش میزان ذخایر طلا و تولید آن، موجب شد تا حوزه اکتشاف شامل اجرای عملیات اکتشافی در مناطق «کوه دم» اردستان و موته (چاه خاتون، سنجده، دره اشکی و… ) اصفهان انجام داده که به اکتشاف بیش از ۹ تن طلای خالص انجامید. اکنون مجتمع طلای موته اصفهان سالانه ۲۸۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم شمش طلا تولید می‌کند و در ۲۹۵ کیلومتری جنوب غربی تهران و ۷ کیلومتری شمال غرب روستای موته از توابع شهرستان برخوار و میمه در استان اصفهان واقع است. مجتمع طلای زرشوران در استان آذربایجان‌غربی (تکاب) با ظرفیت سالانه ۳ تن طلا با عیار ۲۴ آبان سال گذشته از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری افتتاح شد.

 

ایران چقدر طلا دارد؟
هنوز ذخایر طلای ایران کشف نشده‌اند و می‌توان انتظار داشت که در آینده شاهد معرفی معادن طلای جدیدی در کشور باشیم. بهروز برنا، معاون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور براین عقیده است که در ایران حداقل ۲ معدن طلا در کلاس جهانی وجود دارد.
آذربایجان‌های شرقی و غربی، اصفهان، کردستان، کرمان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، مرکزی، قم و همدان به عنوان استان‌هایی معرفی شده‌اند که در آنها وجود ذخایر طلا به اثبات رسیده است.
آمارهای مختلفی در ارتباط جایگاه ایران از لحاظ مصرف طلا وجود دارد، تازه‌ترین ارقام منتشر شده حاکی از آن است که جمهوری اسلامی ایران در بین بیش از یکصد کشور جهان، رتبه چهل و ششم را از آن خود کرده و در عین حال در بین آسیایی‌ها کشورمان جایگاه دوازدهم را دارد، اما موضوع مصرف ایرانی‌ها را در بین ۱۰ کشور شاخص جای داده و در گزارش‌های دیگر، ایران پنجمین مصرف‌کننده این فلز خوشرنگ است.
ایران به سبب قرار گرفتن روی کمربند کانی‌سازی طلا، ظرفیت بالایی برای افزایش ظرفیت تولید این ماده معدنی در اختیار دارد و اکنون ۷۴ کانسار طلا در ایران شناخته شده که «زرشوران» و «آق‌دره» در آذربایجان‌غربی، «داشکسن» در کردستان، «موته» در استان اصفهان، «کوه زر» در استان خراسان رضوی و «خارونا» در استان آذربایجان‌شرقی مهم‌ترین کانسارهای این فلز در ایران به شمار می‌آیند. از طرفی چند سال گذشته یک ذخیره بزرگ مس و طلا در استان بلوچستان پاکستان یافت شد که بنابر گزارش مرکز زمین‌شناسی امریکا، پنجمین ذخیره مس جهان است. انتظار می‌رود که پروژه استخراج این ذخایر در اوج فعالیت‌های معدنی خود برای ۱۱ هزار نفر ایجاد اشتغال کند و در هر سال ۲۰۰ هزار تن مس و حدود ۷۸۰۰ کیلوگرم طلا تولید کند. با توجه به فاصله ۷۵ کیلومتری معدن یاد شده از مرز ایران و شباهت‌های زمین‌شناسی بسیار بین بلوچستان پاکستان و استان سیستان و بلوچستان ایران، می‌توان انتظار داشت که در سال‌های آینده و تنها با کشف یک ذخیره طلا در سیستان و بلوچستان، میزان تولید فلز خوشرنگ در ایران ۲ برابر شود. ضمن آنکه بدون شک، آینده معادن کشور، زربارتر از این خواهد بود.

آخرین دیدگاه‌ها